POZNAJEMY KRAJ I ŚWIAT- IZRAEL

Ostatnią tegoroczną wycieczką, w której uczestniczyli studenci naszego Uniwersytetu był wyjazd w dniach od 09-18.10.2018r. do IZRAELA. Opiekunem wycieczki z ramienia biura podróży była Ewa – natomiast przewodnikiem -Małgosia- Polka mieszkająca tam od 30 lat. Obie fantastyczne  i empatyczne dziewczyny.. Program był bardzo napięty ,więc nie sposób opisać wszystko. Przedstawiam więc każdy dzień naszego tam pobytu w dużym skrócie
.Po przylocie kwaterujemy się w Betlejem w hotelu o tej samej nazwie.

Zwiedzania dzień pierwszy. Jerozolima- miasto trzech religii monoteistycznych- chrześcijaństwa,judaizmu i islamu. Góra Oliwna jest miejscem, które chyba każdy kojarzy: są tam ważne kościoły,m.inn. Dominus Flevit ,olbrzymi cmentarz żydowski i niesamowita panorama na stare miasto. Przechodzimy także przez Bramę Damasceńską, częściowo odrestaurowane ruiny kościoła bizantyńskiego z IV wieku Pater Noster,gdzie Chrystus nauczał apostołów . Nastepnie spacerujemy Drogą Krzyżową na Starym Mieście, potem Golgota,Grób Pański,Góra Syjon i Grób Króla Dawida .Upał daje się we znaki!

Dzień drugi naszego zwiedzania. Pole Pasterskie i Grota w Betlejem,przejazd przez TelAviv,dalej Cezarea Nadmorska, Hajfa -śródziemnomorski kurort na górze Karmel i starożytna Akka. A w Nazarecie Bazylika Zwiastowania NMP i 3 noclegi w hotelu Tabar.Pogoda wręcz upalna- 28st.C

Dzień trzeci- nadal grzeje. Jedziemy do Galilei na Wzgórze 7 Błogosławieństw.Odwiedzamy kościół Prymatu św.Piotra oraz kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb. Dalej Kafarnau i rejs po jeziorze Galilejskim. Nad rzeką Jordan mamy możliwość zobaczenia odnowienia chrztu , sami mamy czas tylko na zamoczenia stóp.W drodze powrotnej wstępujemy do Kany Galilejskiej.

Dzień czwarty . Z Nazaretu udajemy się doliną Pustyni Judzkiej w kierunku morza Martwego.Po drodze Jerycho-widok na górę Kuszenia, figę oślą – sykomorę- Zacheusza.Po kąpieli błotnej i słonej w morzu zatrzymujemy się na polu widokowym ,gdzie znajduje się prawosławny klasztor/ coś niesamowitego!/. Na nocleg wracamy ponownie do hotelu w Betlejem .Po kolacji jedziemy zwiedzać Jerozolimę nocą- robi wrażenie.
Dzień piąty – Jerozolima. Wizyta na Wzgórzu Świątynnym,gdzie obecnie mieszczą się święte miejsca dla muzułmanów,tj.meczet Al-Aksa i Złota Kopuła na Skale.Dalej – po przejściu przez dzielnicę Żydowską dochodzimy do Ściany Płaczu,gdzie trafiamy na święto w rodzaju naszej Pierwszej Komunii.Następnie udajemy się do Muzeum Ofiar i Bohaterów Holokaustu Jad Vashem.Na zakończenie dnia w Betlejem odwiedzamy Bazylikę Narodzenia i Grotę Mleczną.Pogoda nadal upalna.

Dzień szósty. TelAviv, Jaffa .Zwiedzamy miasta oraz plażujemy i kapiemy się w morzu Śródziemnym.W drodze powrotnej wizyta w Jerozolimie w największej Synagodze- robi wrażenie!. Powrót do hotelu w Betlejem.

No cóż…. powoli kończy się nasza wędrówka po tym wyjątkowym kraju .
Dzień siódmy- wykwaterowanie i o godz.13 wyjazd na lotnisko w TelAvivie. Przylot do Warszawy przed 22.00  i stamtąd autokarem  jedziemy do Goleniowa,gdzie docieramy – z przerwami o 6 rano 18 października.

To co napisałam jest jedynie namiastką tego, co tam zobaczyliśmy. Ale nie to jest najbardziej istotne. Najważniejsze jest to, co przeżyliśmy i to, co w nas pozostanie -z pewnością  –  na zawsze!